Truffle Tarifi

Truffle Tarifi

Truffle, ingilizce dilinde pahalı, nadide bir yer mantarına verilen isimdir. Çikolatalı truffle ise genelde kakaoya bulanarak yapıldığı için, bazen yuvarlak bazende şekil verilmeden şekilsiz bırakıldığından ayrıca çok özel ,nadide bir lezzeti olduğundan toprakla kaplı yer mantarına benzetilerek ismini bu nadide mantardan almıştır.

Çikolatalı truffle yapmak çok kolay. Ellerinizle hazırlayabileceğiniz kaymak kıvamındaki bu harika topları kakaoyla, çekilmiş antepfıstığıyla, fındıkla vs kaplayabileceğiniz gibi içine rendelenmiş portakal kabuğu, tarçın veya 1-2 çay kaşığı konyak-likör ekleyerek de farklı lezzetler elde edebilirsiniz.

Malzemeler

 • 150gr bitter ve 100gr sütlü kuvertür çikolata
 • 200 gr. çikolata (üzerini kaplamak için)
 • 200ml (1 pkt) krema
 • Dilediğiniz miktarda çikolatalı pandispanya ya da kek

Yapılışı

 1. Kremayı orta ateşte karıştırarak kaynatalım. Hani fokur fokur değil de hafif buharlar çıkmaya başlayacak kadar.
 2. Çelik ya da cam bir karıştırma kabına çikolataları küçük parçalara bölerek koyalım. Kaynayan kremamızı çikolataların üzerine dökelim.
 3. Karıştırarak çikolataların erimesini sağlayalım.
 4. Çikolata tamamen eriyince, küçük parçalara böldüğümüz pandispanya/kek parçalarını içine atalım, ezerek karıştıralım. Şimdi burada bir nokta var, bildiğiniz gibi pandispanyanın keke göre daha nemli ve yumuşak bir dokusu var. Ben pastalardan traşladıgım pandispanyaları buzluğa atıyorum, çıkardıgımda oda sıcaklıgına gelince, dokusu ilk yapıldıgı zamanki gibi nemli ve yumuşak oluyor. Ama eğer kek parçaları kullanacaksanız, bir parça nemlendirmekte fayda var. Mesela kek parçalarını reçelle, komposta ya da meyve suları ile nemlendirebilirsiniz. Sadece çok sulu sulu olmamasına dikkat edin ki, çikolatanın içine girince sulandırmasın.
 5. Şimdi artık truffle’ın harcı hazır; oda sıcaklıgına gelinceye kadar bekleteceğiz. Bu sürede biraz katılaşmış da olacak. Bekleme süresi birkaç saat sürebiliyor, artık havalar daha serin, dolayısıyla daha kısa zaman alacaktır katılaşması. Katılaştıgında buzdolabına kaldırıyoruz truffle.ı, buzdolabında da en az 6-7 saat (ki ben genellikle akşamdan yapıp, geceyi buzdolabında geçirmesini sağlıyorum) bekleteceğiz.
 6. Bekleme süresi bitip buzdolabından çıktıgında truffle iyice sertleşmiş oluyor. Şimdi şekillendirmeye başlayacağız. Her ne kadar sertleşmiş olsa da, sonuçta çikolata oldugu için elinizin sıcaklıgı ile hemen yumuşuyor ve şekle giriyor. Bir cevizden biraz daha küçük parçaları; ister dondurma kaşıgı, isterseniz de herhangi bir kaşıkla elinize alın ve düzgün yuvarlaklar yapın. Bu aşamada düzgün yuvarlaklar yapmanız, kaplaması bitip sunum aşamasına geldiğinde o derecede güzel sonuç almanızı sağlar.
 7. Hazırladıgınız yuvarlakları, yağlı kağıt serdiğiniz fırın tepsisine dizin. 15 dakikalığına tekrar buzdolabına koyun ki yeniden katılaşsınlar.
 8. Artık truffle hazır, ancak çıplak! Şimdi onu giydirmemiz gerekiyor. İsterseniz çikolata kaplayın, isterseniz kakaoya, parıltı tozlarına, file ya da dövülmüş fındık, fıstık, badem aklınıza ne gelirse, canınız ne isterse onunla kaplayın… Ortaya hem çok renkli hem de farklı lezzetler çıkar.
 9. AFİYET OLSUN

Püf Noktaları

 • Yapım aşamasında krema-çikolata yumuşar ve şekil vermek zorlaşırsa dondurucuda veya buzdolabında 5-6 dakika bekletip yuvarlama işlemine devam edebilirsiniz.
 • Çikolata truffle için 1 ölçü krema ile 2 ölçü çikolata kullanmanız gerek. Eğer çikolata-krema karışımına rondodan geçirilmiş kek, bisküvi ekleyecekseniz kaymak lezzetini sağlayabilmek ve kıvamı yumuşatmak için krema miktarını arttırmanız gerekir.

 

Paylaşmayı Unutmayın!
Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Pin on PinterestShare on LinkedInEmail this to someone
 

Cevapla

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*